Get purchasing advice and quotes from our professional team to help you create a better commercial space. We also provide free samples!
Commercial vinyl flooring is mainly divided into two types based on its structure: heterogeneous and homogeneous.
Engineered for high-traffic commercial spaces with exceptional durability
Multi-purpose commercial flooring seamlessly integrates the best features of commercial and sports flooring. It's an ideal choice for various settings, including kindergartens, fitness centers, offices, and hospitals.
| Thickness | 2.0/3.0mm |
| Function | Waterproof, Wear Resistant, Anti-slip |
| Advantage | Eco-friendly / 100% Waterproof |
| Color | Multi |
| Width | 2.0m |
| Backing | Dense backing / Foam backing |
Uniform composition, suitable for kindergarten, school and hospital floor materials
Homogeneous vinyl flooring features a uniform composition throughout its thickness, making it highly durable and resistant to wear. Ideal for high-traffic commercial environments requiring long-lasting performance.
| Thickness | 2.0/3.0mm |
| Feature | Waterproof Wear Resistant Anti-slip |
| Material | PVC |
| Advantage | Eco-friendly / 100% Waterproof |
| Color | Multi |
| Width | 2.0m |
| Backing | Dense backing |
Hebei Dongxing Plastic Co., Ltd. was established in 1996 and has been in operation for nearly 30 years. It is now China's largest manufacturer of sports flooring. We specialize in high-end sports flooring, commercial flooring, dance flooring, interlocking flooring, and more. We have over 10 state-of-the-art production lines for PVC and interlocking flooring, with an annual production capacity exceeding 15 million square meters.
Our products are certified by ISO9001/CE/BWF/ITF, and other standards, utilizing advanced production processes such as DST and calcium-free foaming. We have become a professional supplier for international events, sports venues, schools, gyms, and residential communities!
We’ll contact you within 24 hours!Enjoy the biggest discount on orders over 1000 sqm.
Zhugezhuang Ind. Zone, Xiongan New Area, Hebei Province, China
Monday to Friday: 8:30 - 17:30
We have compiled a list of the most frequently asked questions from our customers. If you have any questions, please feel free to contact us.