PVC Vinyl sports flooring, with customizable colors and patterns, provides multi-venue solutions for everything from recreational sports to professional competitions.
Standard Court Size: 40m × 20m
Single roll width 1.8m, Roll length 28m (in line)
Standard Court Size: 13.41m × 6.1m
Single roll width 1.8m/2m, Roll length 18m/15m
Standard Court Size: 36.6m × 18.3m
Single roll width 1.5m, Roll length 23.77m(in line)
Professional Sports flooring supplied directly from manufacturers to sports facility projects.
Safe and durable PVC flooring for school gymnasiums, playgrounds, and activity areas.
Professional PVC flooring for sports clubs, providing excellent traction and shock absorption.
High-performance PVC flooring for large sports stadiums, designed for heavy usage and competition.
Versatile PVC flooring for multi-purpose sports activity centers, suitable for various sports.
We provide a variety of specifications and types of PVC sports flooring, for more detailed specifications please contact us
| Category | Parameters |
|---|---|
| Thickness | 3.5mm-12mm |
| Roll Width | 1.5m / 1.8m / 2m / other |
| Roll Length | 18m / 20m / other |
| Customize | Pattern,color,logo |
| Material | 100% Pure Pvc |
| Daily Capacity | Over 50000 square meters |
| Packing | Packed in rolls |
| Delivery Time | 10 days after received the deposit |
| Payment Terms | 50% T/T in advance, balance T/T before shipment |
| Fields of Application | Indoor badminton, basketball, pickleball, tennis, futsal and other multi-court fields. Outdoor (with PUR/PU coating) |
Hebei Dongxing Plastic Co., Ltd. was established in 1996 and has been in operation for nearly 30 years. It is now China's largest manufacturer of sports flooring. We specialize in high-end sports flooring, commercial flooring, dance flooring, interlocking flooring, and more. We have over 10 state-of-the-art production lines for PVC and interlocking flooring, with an annual production capacity exceeding 15 million square meters.
Our products are certified by ISO9001/CE/BWF/ITF, and other standards, utilizing advanced production processes such as DST and calcium-free foaming. We have become a professional supplier for international events, sports venues, schools, gyms, and residential communities!
Our flooring has obtained multiple international certifications and meets the highest quality and environmental standards.
12 advanced production lines with daily capacity exceeding 5,000㎡, handling bulk orders efficiently.
Deep customization tailored to client brands and scenarios, covering both indoor and outdoor courts.
Total area exceeding 190,000 sqm, featuring a comprehensive quality inspection system from raw materials to finished products.
International certification systems, a team of over 150 professionals, and full-process service support.
We’ll contact you within 24 hours! Enjoy the biggest discount on orders over 1000 sqm.
Zhugezhuang Ind. Zone, Xiongan New Area, Hebei Province, China
Monday to Friday: 8:30 - 17:30
We have compiled a list of the most frequently asked questions from our customers. If you have any questions, please feel free to contact us.